فن آوری Bluetooth چيست ؟

فن آوری Bluetooth چيست ؟

امروزه دستگاه های الكترونيكی متعددی از فن آوری Bluetooth برای ارتباط بی سيم با ساير دستگاه های مجهز به اين تكنولوژی استفاده می نمايند . علاقه مندان به استفاده از اين تكنولوژی لازم است در ابتدا با ماهيت ، تهديدات و نحوه حفاظت در مقابل خطرات احتمالی آشنا شوند .

Bluetooth چيست ؟

Bluetooth ، يك فن آوری است كه امكان مبادله اطلاعات بين دستگاه ها بدون نياز به كابل و يا سيم را فراهم می نمايد . در حقيقت Bluetooth يك استاندارد الكترونيكی است كه توليد كنندگان را ملزم می نمايد به منظور ايجاد پتاسيل فوق در محصولات خود ، تجهيزات و امكانات خاصی را درون دستگاه های الكترونيكی تعبيه نمايند . با رعايت نكات مندرج در استاندارد فوق ، دستگاه های توليد شده قادر به تشخيص و ارتباط با يكديگر با استفاده از تكنولوژی Bluetooth خواهند بود. امروزه اغلب توليد كنندگان معتبر و شناخته شده ،‌ دستگاه هائی را با قابليت استفاده از Bluetooth توليد می نمايند . تلفن های موبايل ، كامپيوترها و دستگاه های PDA ( برگرفته از Personal Digital Assistant ) ،‌ نمونه هائی در اين زمينه می باشند . فن آوری Bluetooth از فركانس های راديوئی با برد محدود استفاده می نمايد و دستگاه هائی كه از تكنولوژی فوق حمايت می نمايند ، می توانند با يكديگر و در يك مسافت مشخص شده و محدود ارتباط برقرار نمايند . از فن آوری فوق اغلب به منظور برقراری ارتباط بين دو دستگاه متفاوت استفاده می گردد ( مثلا" استفاده از يك صفحه كليد بدون كابل برای هدايت سيستم ) .

تهديدات امنيتی مرتبط با فن آوری Bluetooth

Bluetooth همانند بسياری از تكنولوژی های ديگر می تواند تهديدات امنيتی خاص خود را برای استفاده كننده به دنبال داشته باشد . با رعايت نكات ايمنی و بكارگيری پتانسل های خاصی نظير "تائيد" و يا "رمزنگاری" می توان يك محيط ايمن ارتباطی را ايجاد كه دارای شرايط ايمنی مساعدی باشد . متاسفانه تعداد زيادی از دستگاه هائی كه از Bluetooth استفاده می نمايند از كدهای عددی كوچك ( موسوم به Pin code ) در مقابل رمزهای عبور استفاده می نمايند و همين موضوع می تواند مسائل و مشكلات امنيتی خاص خود را به دنبال داشته باشد . در صورتی كه افراد غير مجاز قادر به تشخيص و رديابی يك دستگاه Bluetooth گردند ، می توانند اقدام به ارسال پيام های ناخواسته نموده و يا حتی عملا" امكان استفاده از دستگاه bluetooth را غير ممكن نمايند . يك مهاجم می تواند با استفاده از مكانيزم های موجود به اطلاعات موجود بر روی دستگاه مورد نظر دستيابی و حتی به آنان آسيب رساند . bluesnarfing نمونه ای در اين زمينه است كه مهاجمان با استفاده از يك اتصال Bluetooth می توانند اطلاعات موجود بر روی يك دستگاه مجهز به تكنولوژی Bluetooth را سرقت نمايند . ويروس ها و ساير كدهای مخرب نيز می توانند از فن آوری Bluetooth برای آلودگی دستگاه مورد نظر استفاده نمايند .

حفاظت در مقابل تهديدات

برای حفاظت در مقابل تهديدات مرتبط با فن آوری Bluetooth موارد زير پيشنهاد می گردد :

  • غير فعال كردن Bluetooth در زمانی كه از آن استفاده نمی گردد . صرفا" در مواردی كه قصد ارسال اطلاعات از يك دستگاه به دستگاه ديگر وجود دارد ، می بايست پتانسيل Bluetooth فعال گردد و از فعال نمودن آن در ساير موارد اجتناب گردد . با غير فعال شدن پتانسل فوق، امكان دستيابی افراد غيرمجاز به دستگاه مورد نظر سلب می گردد .
  • استفاده از Bluetooth در hidden mode . در صورتی كه Bluetooth فعال شده است ، اطمينان نمائيد كه در hidden mode و نه discoverable mode پيكربندی شده است . با پيكربندي دستگاه مورد نظر در hidden mode ، ساير دستگاه ها قادر به شناسائی دستگاه مورد نظر نخواهند بود . اين موضوع باعث نمی گردد كه دستگاه های Bluetooth قادر به برقراری ارتباط با يكديگر نباشند . در چنين مواردی می توان دستگاه ها را "pair" نمود . بدين ترتيب آنان می توانند حتی در hidden mode نيز با يكديگر ارتباط برقرار نمايند . با اين كه دستگاه ها ( نظير تلفن های موبايل و يا headset ) لازم است در ابتدا در discoverable mode به منظور شناسائی يكديگر پيكربندی گردند ولی در ادامه ( پس از اين كه "paired" شدند ) می توانند بدون نياز به شناسائی مجدد اتصال، با يكديگر ارتباط برقرار نمايند .
  • دقت لازم در زمان استفاده از Bluetooth . در زمان استفاده از تكنولوژی فوق در يك محيط عمومی و در مواردی كه دستگاه ها pair و در discoverable mode پيكربندی شده اند ، می بايست نكات امنيتی را رعايت نمود . در صورت استفاده از دستگاه مورد نظر در يك محيط عمومی ، همواره احتمال شناسائی ارتباط توسط افراد غير مجاز وجود خواهد داشت .
  • بررسی تنظيمات امنيتی . اكثر دستگاه ها ويژگی های متعددی را به منظور تامين طيف وسيع خواسته استفاده كنندگان ارائه می نمايند . فعال نمودن برخی از ويژگی های ارائه شده ممكن است شما را در معرض تهديدات بيشتری قرار دهد . در اين رابطه لازم است ويژگی های غير ضروری و يا اتصالات Bluetooth ، غير فعال شود . همچنين پيشنهاد می شود تنظيمات دستگاه مورد نظر خصوصا" مقادير درنظر گرفته شده در ارتباط با سيستم امنيتی دستگاه مورد نظر به دقت بررسی گردد . سعی نمائيد صرفا" گزينه هائی را فعال نمائيد كه ضمن تامين خواسته های مورد نظر ، مشكلات و تهديدات امنيتی خاصی را به دنبال نداشته باشند .
  • استفاده از پتانسل های امنيتی پيش بينی شده در دستگاه . قبل از استفاده دستگاه Bluetooth ، می بايست امكانات امنيتی ارائه شده همراه دستگاه بررسی و با آگاهی كامل از آنان استفاده گردد . ويژگی هائی نظير تائيد و رمزنگاری نمونه هائی در اين زمينه می باشد .
1397/04/16 بازگشت
شرکت ارتباطات پرشیا دارای متخصصین مجرب ، پیشرو در زمینه خدمات IT و دیتا سنتر ، تلفن اینترنتی ، نصب و راه اندازی انواع شبکه های کامپیوتری ، برنامه نویسی وب و اندروید در خدمت مشتریان عزیز می باشد.

ارتباط با پرشیا

 تهران - خ کریم خان زند - خ خردمند شمالی - نبش اعرابی سوم - پلاک 94 - طبقه دوم
 info@persiatc.com

 87700112 021

  زمان کاری

شنبه تا چهارشنبه - 8 الی 16:45

© 2019 | کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت ارتباطات پرشیا می باشد.