طرح مجازی سازی، پردازش ابری و زیرساخت فناوری اطلاعات پویا

نقش بی بدیل فناوری اطلاعات و ارتباطات در سازمان ها و شرکت ها، کارخانه ها و صنایع ، کسب و کارهای کوچک و بزرگ و جایگاه مهم آن در پیشبرد امور کاری، موجب گسترش و استفاده فراگیر از این تکنولوژی شده است به گونه ای که امروزه دو عامل کلیدی میزان کارایی و کاهش هزینه های فناوری اطلاعات همواره دغدغه ی اصلی مدیران و صاحبان مشاغل می باشد. کاهش هزینه های فناوری اطلاعات و افزایش بازدهی و میزان بهره وری و کارایی سیستم های رایانه ای از مهم ترین عوامل بقای سازمان ها در دنیای امروز می باشد که این امر موجب ظهور تکنولوژی های نوین در زمینه ی محصولات و خدمات شبکه های کامپیوتری شده است. سیستم های کامپیوتری و شبکه های سنتی دارای یک سری اشکالات و نواقص هستند:

 1. اتلاف انرژی و افزایش هزینه های مصرف برق
 2. هزینه خرید تجهیزات، تعمیرات و نگهداری
 3. طول عمر پایین سیستم های کاربران
 4. وابستگی نرم افزار به سخت افزار
 5. اشغال فضای فیزیکی و متعاقب آن افزایش هزینه های جانبی مانند استقرار سیستم اطفاء حریق و خنک کننده و . . .

تکنولوژی هایی همچون پلت فرم های مجازی سازی و محاسبات ابری و نیز زیرساخت های سرویس گرا ضمن کاهش هزینه های حوزه ی فناوری اطلاعات و رفع نواقص موجود، امکانات و سرویس های ارزش افزوده دیگری نیز به همراه آوردند:

virtualization
 1. یکپارچگی مدیریت
 2. کاهش مصرف انرژی
 3. افزایش طول عمر سیستم ها
 4. توسعه و جابجایی آسان
 5. عدم وابستگی نرم افزار به سخت افزار
 6. استفاده بهینه از فضای فیزیکی
 7. پشتیبان گیری مطمئن از اطلاعات
 8. کاهش هزینه خرید تجهیزات
 9. استفاده ی بهینه از منابع
 10. دسترسی به اطلاعات و برنامه های کاری از هر مکان
 11. افزایش امنیت

برای نمونه شبکه سازمانی را در نظر بگیرید که داری چندین شعب می باشد و نیز کارمندانی به صورت تمام وقت یا پروژه ای در آن مشغول به کار بوده و از سرویس های گوناگونی برای انجام کارهایشان استفاده می کنند. در چنین سازمانی اگر بخواهیم با روش سنتی و قدیمی اقدام به پیاده سازی دیتاسنتر و شبکه نماییم، مطمئنا با مشکلات عدیده ای مواجه خواهیم شد. چندین دستگاه سرور و ذخیره ساز به همراه ملزومات و تعداد زیادی کلاینت می تواند موجب بروز اشکالات یاد شده و افزایش هزینه های آتی گردد. به همین دلیل می توان با بهره گیری از پلت فرم مجازی سازی از شمار سرورهای فیزیکی کاست و با استفاده از کلاینت های باریک صرفه جویی قابل ملاحظه ای در بودجه جاری و آینده ی سازمان نمود و از مزایای آن بهره جست. پیاده سازی راه حل پردازش ابری اختصاصی و ایجاد زیرساختی سرویس گرا می تواند پاسخگوی تمام نیازهای فناوری اطلاعات سازمان بوده و آینده نگری قابل اطمینانی را در پی داشته باشد.

مدیریت منابع:

هنگامی که منابع سخت افزاری و نرم افزاری یکپارچه و مجتمع شدند در نتیجه امکان مدیریت و توسعه آن نیز بسیار راحت تر انجام خواهد شد. در این حالت به راحتی می توان از مجموع منابع استفاده شده و آزاد اطلاع پیدا کرده و به سادگی قسمتی از آن را تخصیص داد یا آزاد کرد.

مصرف انرژی:

کاستن از تعداد دستگاه های سرور موجب کاهش تعداد منبع تغذیه های برق شده و در پی آن توان "یو پی اس" کمتر و نیز برق کمتری مصرف خواهد شد. همچنین مصرف برق تین کلاینت ها یا مینی پی سی در مقایسه با کامپیوترهای رومیزی به مراتب کمتر است.

طول عمر:

عمر مفید کامپیوترهای رومیزی به دلیل برخورداری از قطعات مکانیکی بیشتر نسبت به تین کلاینت ها، بسیار پایین تر می باشد.

توسعه:

با حذف وابستگی سیستم عامل و نرم افزار به سخت افزار مربوطه، و ایجاد پردازش موازی به همراه قابلیت کوچ و انتقال سیستم های موجود، به راحتی می توان شبکه موجود را توسعه یا تغییرات مربوطه را اعمال کرد. برای نمونه خرید و الحاق یک سرور یا ذخیره ساز جدید به زیرساخت موجود به راحتی و در کمترین زمان امکان پذیر است.

عدم وابستگی:

وقتی نرم افزار به سخت افزار وابسته نباشد، دیگر نیازی به ارتقای مداوم سیستم کاربران و هزینه های گزاف آن نمی باشد. مشکلاتی از قبیل عدم هماهنگی نرم افزار با سخت افزار یا کمبود منابع برای اجرای برنامه از میان برداشته خواهد شد.

فضای فیزیکی:

اگر فرضا در روش سنتی مجبور بودیم 12 تا سرور فیزیکی در دیتاسنتر قرار دهیم، با تکنولوژی های یاد شده این تعداد می تواند به 3 تا 4 سیستم و حتی کمتر کاهش یابد پس فضای زیادی در دیتاسنتر آزاد خواهد شد. همچنین کاهش چشمگیری در میزان تجهیزات خنک کننده و اطفاء حریق خواهیم داشت.

پشتیبان گیری:

از نظر فنی، پشتیبان گیری در این حالت که سرورها مجتمع بوده و بر روی کلاستر قرار دارند، به مراتب ساده تر است. برای نمونه به راحتی می توان سیستم پشتیبان گیری را به سرور مدیریت مرکزی متصل و تمامی سیستم های موجود را بررسی، شناسایی و پشتیبان گرفت.

بودجه:

حتی اگر در ابتدا هزینه بیشتری صرف پیاده سازی چنین ساختاری گردد ولی به دلیل آینده نگری و کاهش هزینه های آتی مانند عدم خرید و ارتقای مداوم سیستم ها و نیز کاهش تعداد پرسنل پشتیبانی و دستمزد، برگشت زود هنگام سرمایه را شاهد خواهیم بود. همچنین در نظر بگیرید که سرورها، سیستم های امنیتی و ذخیره سازهای کمتری خریداری خواهد شد.

بهینه سازی منابع:

تحقیق و تجربه نشان داده است که هنگام نصب فیزیکی سیستم عامل، تنها بخشی از کارایی و قابلیت های پردازنده، حافظه و دیگر منابع استفاده خواهد شد. در صورتی که در حالت مجازی از حداکثر توانایی و قابلیت های منابع سخت افزاری بهره برداری بهینه خواهد گردید.

موقعیت مکانی:

کاربرانی که به صورت پروژه ای هستند یا کسانی که مرتب عازم ماموریت می شوند یا حتی آنانی که در مرخصی به سر می برند می توانند از هر نقطه ای و از طریق اینترنت به برنامه ها و میز کاری خود متصل شده و به انجام کارهایشان به همان گونه که در سازمان بوده اند بپردازند.

نظارت:

در حالت سنتی چون برنامه های هر سرور و کلاینتی به صورت مجزا بوده و شبکه جزیره ای عمل می کند، نظارت بر آن هم دشوارتر از حالت نوین آن است که همه برنامه ها یکجا جمع شده اند.

زمان:

در نظر بگیرید بخش مهندسی نیاز به نصب یک بانک اطلاعاتی جدید و متعاقب آن سرور مورد نیاز را دارد. در شبکه سنتی برای چنین منظوری نیاز به پروسه ی طولانی مدت از زمان درخواست خرید سرور تا استقرار و راه اندازی آن وجود دارد در صورتی که در ساختار شبکه پویا ، تنها در عرض چند دقیقه این کار انجام می شود.

امنیت:

استفاده از راه حل های امنیتی منحصر به این تکنولوژی و مجازی نمودن برخی تجهیزات مانند فایروال ها و نیز کنترل مرکزی بر سیستم عامل و برنامه های کاربردی در کنار کاهش درگاه های ورودی مانند درایورهای نوری موجب افزایش امنیت و ثبات بیشتر شبکه خواهد شد.

مجازی سازی میز کاری VDI :

پیکربندی، نگهداری و مدیریت صدها و شاید هزاران سیستم کاربری در سازمان کاری بس زمان بر، طاقت فرسا و پر هزینه است به گونه ای که امروزه دیگر توجیه فنی و اقتصادی برای چنین شبکه ای وجود ندارد. خرابی های مکرر سخت افزاری و نرم افزاری، گزارش گیری و امنیت اطلاعات، نصب و به روز رسانی نرم افزارها یا سیستم عامل همگی موجب کاهش بازدهی و راندمان کار خواهند شد. بدین منظور می توان از دسکتاپ های مجازی استفاده کرد به نحوی که دسکتاپ تمامی کاربران بر روی سرور و به صورت کاملا جداگانه از یکدیگر قرار می گیرد و کاربر از هر نقطه چه در داخل سازمان و چه در خارج سازمان می تواند دسکتاپ و به اصطلاح کامپیوتر خود را داشته باشد. برای این منظور کافیست از یک سیستم پایانه ، خواه یک کامپیوتر رومیزی باشد یا یک تین کلاینت یا کامپیوتر کوچک و با پروتکل ارتباطی مورد نظر، به سرور متصل شویم. با این روش به راحتی و در عرض چند دقیقه می توان تعداد زیادی دسکتاپ راه اندازی و پیکربندی نمود و علاوه بر صرفه جویی در زمان و هزینه، بر مشکلات آتی فائق آمد. حال دیگر نمی خواهد نگران عدم تطابق سیستم عامل های جدید با سخت افزار موجود باشیم چرا که از این پس سیستم عامل و برنامه های کاربران از جانب سرور پیاده سازی و اجرا خواهند شد. معایب استفاده از راهکار مجازی سازی دسکتاپ:

 1. با پیچیدگی فنی بیشتری برای پیکربندی و راه اندازی اولیه سیستم فوق در مقایسه با حالت فیزیکی مواجه هستیم.
 2. این طرح نیازمند زیرساخت ارتباطی کاملا پایدار و بهینه شده است.
 3. متاسفانه به دلیل کمبود تین کلاینت های معتبر و مناسب در بازار ایران از برندهای قلابی یا متفرقه استفاده می شود که از مهمترین عوامل شکست این قبیل پروژه ها به شمار می رود. بدین منظور می توان از کامپیوترهای کوچک نیز استفاده کرد که کاربردی دو منظوره دارند و با شبکه های جدید و قدیم قابل تطبیق می باشند.

برنامه های کاربردی مجازی

برخی از کاربران نیاز به دسکتاپ نداشته و تنها از برخی نرم افزارهای کاربردی مشخص استفاده می نمایند. تخصیص دسکتاپ به این قبیل کاربران اتلاف و هدر رفت منابع شبکه می باشد. برای این منظور تنها کافیست برنامه های مورد نیاز را در اختیارشان قرار داد. در این حالت کاربر می تواند به راحتی و تنها با استفاده از یک مرورگر یا برنامه بر روی کامپیوتر یا تبلت یا موبایل، به سرور وصل شده و اطلاعات و برنامه های مورد نیاز خود را برای کار در اختیار گیرد. این روش برای کاربران پروژه ای یا افرادی که نیازمند دسترسی به منابع محدودی هستند، مناسب می باشد. همچنین برای تجهیزات مستقر در مکان های عمومی سازمان یا اشتراکی بسیار سودمند است. پردازش ابری تعدد ماشین های مجازی و ذخیره سازها به همراه پلت فرم های گوناگونی چون VDI و vApp برای انتشار میزکاری یا برنامه های کاربردی، کلاسترینگ، تعداد زیادی سوییچ مجازی و ارتباطات مختلف به همراه دیوایس های امنیتی چون فایروال، همه و همه تشکیل شبکه ای پیچیده می دهند که مدیریت و توسعه آن توسط ابزارهای مجازی سازی چندان کار راحتی نیست و نیاز به پیاده سازی راه حل جامعی چون پردازش ابری خصوصی می باشد. با استفاده از چنین راه حل جامعی می توان به راحتی مدیریت منابع را سامان بخشید و سرعت بیشتری به تخصیص منابع و توسعه زیرساخت به همراه سهولت در اعمال تغییرات مورد نیاز نمود. چنین زیرساختی را در اصطلاح زیرساخت فناوری اطلاعات پویا می نامند که از قابلیت بسیاری پشتیبانی کرده و قابل اطمینان می باشد. برای نمونه سازمانی را در نظر بگیرید که بخش حسابداری آن نیاز به سروری جدید برای نصب سیستم عامل و نرم افزار مورد نیاز خود دارد، در صورت وجود چنین زیرساخت داینامیکی به راحتی می توان در عرض چند دقیقه ماشین مجازی مورد نظر را در اختیار واحد حسابداری گذاشته و تمام فاکتورهای امنیتی و ارتباطی آن را از روی قالب های از پیش آماده شده تنظیم کرد. سرعت، امنیت، مدیریت، امکانات و تغییرپذیری از فاکتورهای مهم سیستم های پردازش ابری می باشند. کلام آخر اینکه حیات اقتصادی بسیاری ازمشاغل بزرگ و کوچک در گرو بکارگیری از فناوری های نوین در جهت کاهش هزینه ها و افزایش راندمان کاری می باشد بدین منظور شرکت ارتباطات پرشیا . . . . .

شرکت ارتباطات پرشیا